Aktuality / Správné nakopnutí pro cvičení i pro práci

Ranní kávička, kávička ke svačině, v poledne a po obědě? Vidíte se? Ať ano či ne, tak pro vás máme sdělení: Není to však jediný způsob, jak povzbudit tělo i mysl!

Kromě kávičky, totiž můžete zkusit i její zdravější alternativu, a to čaj! Pojďme si tedy povědět něco málo o druzích zeleného čaje.

Zelený čaj,

je získáván z lístků rostliny čajovníku čínského (camellia sinensis) a jak už jistě víte, je to jeden z nejznámějších povzbuzujících nápojů na světě. Nejznámější čaje jsou Sencha, Gyokuro nebo tzv. Gunpowder (střelný prach) – říká se mu tak, jelikož jeho lístky jsou zkrouceny do tvaru připomínající kuličky střelného prachu. Zhruba 80% světové produkce tohoto čaje pochází z Číny.

Zelený čaj obsahuje kofein a jiné různé fotochemikálie. Pokud čaj správně připravíte, tak Vás účinky pozitivně ovlivní. Fytochemikálie EGCG Vám například pomůže s redukcí LDL cholesterolu nebo s trávením.

Matcha,

je prášek z lístků zeleného čaje z Japonska. Díky odlišnému způsobu pěstování a vyšší koncentraci v práškové formě, které obsahuje více fytochemikálií a kofeinu než tradiční zelený čaj. Prášek se obvykle rozpouští ve vodě a potom je potřeba ho sešlehat, speciálně upraveným nástavcem, avšak stále má spíše takovou bahnitou konzistenci. Existuje také i Matcha, která je určena spíše do kuchyně, na přípravu různých dezertů a hlavních jídel.

Yerba maté

Nápoj z rostliny „cesmína paraguayská“ patří také mezi povzbuzující nápoje, vyskytující se v Jižní Americe. Je také velmi populární v Sýrii a v Libanonu, kam byl přivezen z Argentiny. Má vyšší obsah kofeinu (okolo 85 mg na šálek) a proto se nám osvědčil při vyčerpanosti. Avšak, přítomnost rostlinných látek jeho účinky zmírňuje. Každopádně příval energie byl z našeho pohledu, o něco větší než u čaje zeleného. Kromě toho má maté mírně projímavé účinky. Maté se pije také během indiánských rituálů v Jižní Americe z vydlabané tykve speciální brčkem - bombillu. Po odpití, dýni podáte člověku sedícímu vedle Vás.ZpětDo Dubiny daleko? Zkuste

Poruba