Aktuality / Kardio – Jak a kdy?

Kardio je velmi oblíbeným způsobem tréninku, zejména pro spalování tuků. Jak jej ale provozovat správně, aby spalovalo tuky?

Kardio má za úlohu procvičit Váš kardiovaskulární systém. Dnes je využíváno hlavně ke spalování tuků. Tuky spaluje pouze v případě, splnění dvou podmínek. Za prvé se musí tělo držet ve správné tepové frekvenci. Za druhé musí být vyčerpaná zásoba sacharidů v krvi. Zásobu sacharidů máte vyčerpanou buď přímo po probuzení (dokud se nenajíte), anebo během dne po fyzické námaze trvající aspoň 40 minut.

Ideální kombinací je tedy nejprve silový trénink trvající 40-60 minut a ihned potom bez přestávky kardio např. na 30 minut. Silový trénink vyčerpá zásobu sacharidů z krve a procvičí svaly. Poté bez sacharidů v těle, budete za pomoci kardia spalovat pouze tuky. Pak je ještě možnost zařadit samotné kardio ihned po probuzení. Pokud zařadíte do svého cvičebního plánu nejdříve kardio a pak silový trénink (mnoha ženami velmi často praktikovaný postup), tak kardio vyčerpá sacharidy z těla, tudíž tělo nebude spalovat tuky. Následně na silovém tréninku už bez sacharidů budete spalovat vlastní svaly. Tělo si je vezme jako náhradní zdroj energie, jelikož pro spalování tuku nemá dostatek kyslíku (díky vysoké tepové frekvenci). Spalováním svalů si pouze uškodíte. Menší svaly spalují méně tuku. Protože čím více svalů máte, tím více tuku budete spalovat (větší svaly = větší spotřeba energie). Pokud půjdete na trénink jenom na kardio (a nebude to ihned po probuzení), pak si pouze vyčerpáte sacharidy. Na tuky se řada nedostane. To se sice hodí ke spálení určitého množství energie, ale pro hubnutí se rozhodně najde vhodnější aktivita.

Taky bychom rádi zdůraznili, že kardio rozhodně není ten nejúčinnější způsob hubnutí. Tím je především správná strava a případně pořádný kondičně silový trénink. Kardio je pouze doplňkem.

Takže nezapomeňte - nejdřív silový trénink, ihned potom kardio, nebo samotné kardio ihned po probuzení.ZpětDo Dubiny daleko? Zkuste

Poruba