Aktuality / Jak na shyby?

Shyby jsou velmi důležitým cvikem pro posílení zad a rozhodně není vhodné jej brát na lehkou váhu. Cvik musí být opakován, co nejpomaleji s maximální kontrolou, ale to si povíme v následujícím článku.

Shyb je komplexní cvik, který se uplatňuje především v kalistenice. Tento cvik hojně posiluje zádové svaly, a to konkrétně široký zádový sval, poté biceps a rombický sval. Záleží také jakou variantu si atlet vybere, pro mnohé je však náročnější shyb nadhmatem, tedy klouby prstů směřují směrem k atletovi, když svírají tyčku.

Je samozřejmě individuální, jak lze ke shybu přistupovat, ale ta nejlehčí cesta je, začít přes tzv. „Australian pull ups“. To je cvik, který pomůže k základní aktivaci zádových svalů.

Jakmile atlet zvládne právě tento cvik s počtem 20 opakování na sérii, tak je vhodné, aby se přesunul dále. Tím může být poloviční shyb, kdy si atlet najde nejbližší tyč, na níž dosáhne zhruba tak, aby měl nohy i kousek od země, nesmí se však dotýkat. Základní pozice vypadá tak, že atlet se drží tyče, lokty má v poloze 90°. Poté se pokusí přitáhnout směrem nahoru, čím výše, tím lépe. Poté se vrací zpět do polohy 90°.

V této poloze je ideální udělat alespoň těch 15–25 opakování najednou. Poté už následuje klasický shyb nadhmatem. Trénink dělá mistra, tudíž se rozhodně nebojte, když Vám prvních několik desítek shybů, nebude moc shyby připomínat. Síla se buduje postupně. Doporučujeme také, nepomáhat si nohama.

Více podobných tréninkových tipů lze nalézt v naší sekci fitness. Pro aktuality ze světa fitness a tréninkové recepty, pak lze sledovat aktuality. Ve čtvrtek se navíc konečně uvolňují opatření, tudíž budeme moc rádi, pokud se uvidíme i s rouškami v jednom z našich fitness center.ZpětDo Dubiny daleko? Zkuste

Poruba