Aktuality / Dokument, který může šokovat

Vzdělávání ať už v psané nebo audiovizuální formě je důležité pro jakéhokoliv atleta, který se chce neustále posouvat dopředu. Problémem však je, že některé dokumenty mohou natolik otevřít oči, že člověk přestane věřit v tradiční mantry, které měl silně zažité. Dnes se zaměříme na dokument na Netflixu, který se nazývá „Seaspiracy“.

Jak je z názvu patrné, pro ty, kteří ovládají angličtinu. Půjde o něco, co se týká moře. Český překlad tohoto filmu zní „Pravá tvář udržitelného rybolovu“. Ano, rybolov. V minulém článku jsme chválili, jaký přínos má ryba pro člověka v rámci kalorických hodnot. To zůstává stejné. Co se však s tímto dokumentem změní, je pohled atletů na to, jak jsou prezentovány obaly výrobců.

Ty se většinou prezentují tak, že ryby byly odloveny šetrným způsobem, a to navíc aniž by u toho byly zraněna jakákoliv další zvířata. To však není pravda. Například při rybolovu tuňáků je obrovské množství jiných ryb nebo savců (delfíni) usmrceno úplně zbytečně. Tam však problém pouze začíná. Dalším problémem je i samotný fakt, že lidé uloví tolik ryb, že jejich počty se nedokážou dostatečně obnovit. Nic jako udržitelný rybolov, proto existuje jenom zřídka. Dalo by se i říct, že možná ani prakticky neexistuje.

Kam tím vlastně míříme? Autoři dokumentu nabádají diváky, aby omezili konzumaci ryb, jak maximálně lze. Tím, že je svět globalizován ve vysoké míře, tak se i my tady v ČR dostaneme k rybám z oceánů. To ve svém důsledku však není vůbec prospěšné pro ekosystém.

Zvažte tedy, zdali nechcete postupně přejít na lokální produkci. To však zahrnuje například i nákup masa od farmářů, které chutná lépe, ovšem podmínkou je to, že musíte vidět, jak se farmář chová k zvířatům, abyste předešli ošizení.

Závěrem chceme říct, že i na menší porci masa lze vybudovat impozantní svalovou hmotu. Například v jednom z minulých týdnů seriálu „Prostřeno“ byl vegan, který však měl i k našemu překvapení slušně vybudované svalstvo. Zde přikládáme jeho osobní Instagram, abyste to mohli posoudit na vlastní oči.

Nezapomeňte sledovat naše aktuality, včetně sekce cvičení. Sportujte pro radost a cvičte pravidelně, jedině tak získáte dlouhodobě udržitelné výsledky.ZpětDo Dubiny daleko? Zkuste

Poruba